trešdiena, 2013. gada 24. aprīlis

Vēsture manās rokās Nr.2

Labs vakars!
Atkal ir iestājies neliels klusums, taču patreiz manā dzīvē tiek pieņemti svarīgi lēmumi un ticiet vai nē, ēst gatavošana atvirzās pēdējā vietā. Šo laiku esmu gatavojusi senās aizmirstās maltītes, kuras jau sen kā publicētas šeit. Taču, taču... es gribu uzsākt jaunu rubriku, ceru, ka līdz ar pārmaiņām savā ikdienā man būs vairāk laika gatavošanai.
Tātad!
Manās rokās ir nonākusi varen interesanta grāmata. Grāmata par kuru es nezinu absolūti neko, tik to, ka mans tētis to ir kaut kur saņēmis mantojumā, atradis, uzdāvinājis vai vienkārši dabūjis un visnotaļ pabēdīgā stāvoklī. Viņš kā rūpīgs sava amata mīlošs grāmatsējējs, šo grāmatiņu ir salīmējis, salabojis un pa jaunam ievākojis. Tikai līdz ar vāku un pirmajām lapaspusēm, pazudusi svarīga informācija. Kas, kur un galvenais kad, šī grāmata ir izdota.
Kā jau noprotat grāmata ir saistīta ar ēdienu - pavārgrāmata. Un es nolēmusi šo grāmatu izpētīt un iespēju robežās pārtulkot un pat izmēģināt dažas receptes. Jo, kā smejies vai raudi, bet grāmata ir vecajā latviešu drukā. Ticu, ka daudzi tajā lasa bez problēmām un gandrīz katram bēniņos vai vecāsmātes pūra lādē ir atrodama kāda veca pavārgrāmata. Taču vairāk par receptēm, man šajā grāmatā saista izteiksmes veids. Teikuma uzbūve nepavisam nav tāda kāda tā ir mūsdienās.
Tad nu ķeršos pie darba un lapaspusi pēc lapaspuses pārtulkošu, ja pamanāt kādu kļūdu vai neprecizitāti droši labojiet. Varbūt kādam arī ir šī grāmata un var padalīties ar sīkāku info, kur, kas un kā izdota.

Tātad, veru vaļā vāku un lasu priekšvārdu. Savā izteiksmē nedaudz amizants, mīļš un tāds nedaudz stingrs, kas nepieņem nekādus iebildumus, ka meitenēm, topošajām/ esošajām saimniecēm nepatīk gatavot!

                                                                      Priekšvārds

Katras krietnas saimnieces un mātes meitas pienākums ir, pasniegt savējiem, tā arī saviem viesiem gardu un veselīgu barību, cik tas pēc viņas apstākļiem iespējams, jo laba barība uztur spirgtu miesu un dara jautru prātu.
Lai gan jau liela daļa no mūsu lauku jaunavām apmeklē saimniecības skolas un kursus, tomēr vairāk vēl būs tādu mātes meitu, kurām dažādu apstākļu dēļ nav iespējams šādas iestādes sasniegt; viņām jāpaliek ar no savas mātes iegūtām zināšanām un to pašas dzīvē novērojušas un par labu atradušas vai arī labā pavāru grāmatā lasījušas.
Šo grāmatu nu esmu nolēmusi Jums, cienījamās tautietes, kā derīgu palīgu pie ēdienu sagatavošanas. Viņā Jūs atradīsies bagātīgu izvēli gan vienkāršu jau pazīstamu, gan arī smalkāku jaunmodes ēdienu un dzērienu receptes, kuras ir saliktas īsi un saprotami un cik iespējams, bez liekiem izdevumiem no tirgotavas,  - tā arī pamācības par visādu dārza augļu un ogu ievārīšanu, ietaisīšanu, kaltēšanu un uzglabāšanu.
Receptes, pa lielākai daļai, ir iepriekš izmēģinātas, un pēc viņām gatavotie ēdieni un dzērieni par gardiem, derīgiem un lauciniekiem pieejami atrasti.
Gandrīz visas receptes sastādītas priekš 6 personām, tāpēc saimniecei nenāksies grūti iekārtot ēdienu pēc savas katrreizējas vajadzības.
Kā sevišķu piedevu esmu grāmatai pielikusi dzīvē bieži vajadzīgu un ļoti noderīgu pamācību par dažādu godību, kā: kāzu, kristību, bēru u.c. sarīkošanu. Tur mājas mātes atradīs padomu, kas darāms un glabājams jau iepriekš godībām un kā pa godībām jārīkojas galdu klājot un viesus pacienot.
Saņemiet par labu manas pūles un Dievs lai svētī Jūsu maltītes.
                                                                                                                        Sastādītāja

Nu lūk, pirmais priekšvārd iztulkots.
Otrajā lapaspusē ir vēl 3 priekšvārdi - otrajam, trešajam un ceturtajam izdevumam. Tātad, ar vienu izdevumu sastādītāja nav aprobežojusies, taču man šie pārējie izdevumi diemžēl nav.
Lasām tālāk.

                                                      Priekšvārds otrajam izdevumam
Pirmo reizi tautā iedama "Lauksaimnieču pavāru grāmata" atradusi daudz draugu piekritēju starp latvju mājas mātēm un tautas zeltenēm, tā arī izpelnījusies godalgu lauksaimniecības izstādē.
Otro izdevumu klajā laizdama, ceru ka cienijāmās tautietes to uzņems ar tādu pat piekrišanu, kā pirmo.
                                                                                                                    Sastādītāja                                                       Priekšvārds trešajam izdevumam
Trešajā izdevumā mana "Lauksaimnieču pavāru grāmata" nāk papildināta dažām jaunām receptēm un godalgota ar pirmo godalgu - lielo sudraba medali
                                                                                                                   Sastādītāja                                                 Priekšvārds ceturtam izdevumam.
Mana "Lauksaimnieču pavāru grāmata" īsā laikā piedzīvojusi ceturto izdevumu un no jauna apbalvota ar godalgām.
Šo izdevumu esmu papildinājusi ar daudz jaunām receptēm, kuras pieliktas grāmatas beigās.
                                                                                                                      Sastādītāja

Lūk, pirmās divas lapaspuses ir iztulkotas un priekšā vēl ir satura rādītājs un receptes. Uhhh... daudz darba priekšā, bet ceru, ka to paveikšu un pašai būs gandarījums par to. Vai es visas receptes izmēģināšu - ļoti šaubos, ņemot vērā, ka grāmatā ir arī meža zvēru cepešu nodaļa. Tad nu man ir ļoti liela aizdoma, ka pie šādu zvēru gaļas es netikšu, lai gan gribētos.


3 komentāri:

 1. Tā visticamāk ir Melānijas Mellin pavārgrāmata, tai ir vairāki izdevumi 1903,1907,1924 - nezinu, kurā gadā vēl. 2011.gadā Zvaigzne ABC izdeva jaunu šīs grāmatas versiju. Liela daļa grāmatas recepšu nāk no 19.gs. Pati esmu pāris reizes pāršķīrusi šīs grāmatas, bet nav bijis iespējas pastudēt. Tā kā pierakstos fanu klubā un ar interesi sekošu jaunumiem .

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Super!! Jau citā vietnē noskaidroju, ka tā ir Melānijas Mellin daudzreiz izdotā pavārgrāmata. Nu ko, tagad tik cītīgi jātulko.

   Dzēst
  2. Man pašai ir Melānijas 3 dažādos laikos izdotās grāmatas(daži izdevumi pat ar kopijām rezerves, jo vāki atšķiras) - 1928.gads(6.izdevums), 1924, gads(5.izdevums) un 1904.(3.izdevums). Tavai gramatai izdošanas gads nav norādīts arī LNB, bet par to vai 3.izdeva 1904.šaubos - datu bāzēs vai nu LNB iz kādas kļūdas vai kas, bet viņiem minēts, ka 2., pārlab. izdevums izdots Smiltenē 1907.gadā. kā var būt 2 izdevums pēc trešā? kaut kāda kļūda, pārliecinājusies par to neesmu, jo neesmu vēl melānijai pieķērusies klāt - man mājās ir lielākā daļa no vecajām izdotajām pavārgrāmatām gan līdz 1940tajam, gan pēc tā līdz kādam 1995.gadam. Melāniojas izdevumi nav visi, tāpēc arvien atlieku aiziet un izpētīt - kādi tad ir izdevumi, kas glabājas bibliotēkās. Zvaigzne pārizdeva 4.to - to pašu, kas tev mājās. Sestais, šķiet, tas arī bija pēdējais - ir papildināts ar ilustrācijām. Kaut kur man bija piefiksēti gadi, ko biju noskaidrojusi - kad kur;š izdots no viena veca kolekcionāra, bet pārvācoties savās papīru kaudzēs iekravu tā, lka tā ar nav uznirušas tās piezīmes:D Katrā ziņā, tavai grāmatai ticamāk ir 1907.gads. Pārsvarā visas izdotas Vidzemē(Smiltene, Cēsis). Pati šobrīd uzbjos, meklēju info par diviem dažādiem autoriem - Zālēm - informācija skopāka, atšķirīga - intresanti. Un jā - man vecā druka nav problēma, bet problēma ir tā, ka mums ir cita domāšana. daudzus vārdus mēs saprotam un iztūlkojam nepareizi, ja nezinam kā tos lietoja toreiz.

   Dzēst